Nhsga black

2018-2019 South Dakota Boys High School Golf Player Leaderboard Division - B

Tournament Info
Wild Oak Golf Course
Mitchell, SD
Jun 3, 2019 12:00 pm
Jun 4, 2019 12:00 pm
Course Info
Par: 72
Slope: 122
Rating: 71.2
Yardage:
Playing Season: Spring
National Rankings
Regional Rankings
Play Junior golf
South dakota golf association

Stay up to date on South Dakota High School Golf

Rank Player Name Team Name Grad Year Round 1 Round 2 To Par Total Score
1 Austin Boomsma James Valley Christian 79 74 +9 153
2 Devan Weelborg Hamlin 80 76 +12 156
3 Carter Wells James Valley Christian 76 82 +14 158
4 Brody Boltjes Platte-Geddes 81 78 +15 159
5 Tryg Aanenson Freeman Public 83 80 +19 163
T6 Jaron Pesicka Parker 86 82 +24 168
T6 JJ Beck Gregory 86 82 +24 168
T6 Sam Hansen Great Plains Lutheran 85 83 +24 168
T6 Carter Libis Bon Homme 91 77 +24 168
10 Chase McDonald Chester 86 83 +25 169
11 Eli Fogel Gregory 87 83 +26 170
T12 Carter Ekern Deubrook 83 88 +27 171
T12 Stewart Van Zee Platte-Geddes 89 82 +27 171
14 Alex Kasten Parker 86 86 +28 172
T15 Matthew Fey Kimball/White Lake 83 90 +29 173
T15 Nash Colberg Deubrook 85 88 +29 173
T15 Shad Sharp Potter County 87 86 +29 173
T18 Lane Hodges Howard 83 91 +30 174
T18 Zach Clauson Ethan 89 85 +30 174
T18 Carson Pedersen Hamlin 87 87 +30 174
T21 Luke Urevig Deubrook 90 85 +31 175
T21 Luke Peterson Ipswich 94 81 +31 175
23 Tyler Kopp Bon Homme 89 87 +32 176
T24 Kyler Tvedt Castlewood 89 88 +33 177
T24 Tanner Preheim Deuel 85 92 +33 177
T26 Ethan Gilbert Ipswich 91 87 +34 178
T26 Cooper Long Garretson 90 88 +34 178
T28 Rhett Osthus DeSmet 93 86 +35 179
T28 Dawson Hoffman Platte-Geddes 88 91 +35 179
T28 Ryan Stahl James Valley Christian 91 88 +35 179
T31 Colin Jaeger Great Plains Lutheran 94 86 +36 180
T31 Nick Wittler Sully Buttes 91 89 +36 180
T31 Brandon Bosworth Mt. Vernon/Plankinton 91 89 +36 180
T31 Brayden Vogel Chester 91 89 +36 180
T31 Huttson Weeldreyer Newell 95 85 +36 180
T36 Bryce Frank Burke 89 92 +37 181
T36 Cody Cavanaugh DeSmet 87 94 +37 181
T36 Tray Hettick Selby Area 88 93 +37 181
T39 Chase VanDerBoom Newell 94 88 +38 182
T39 Kaden Klumb Ethan 88 94 +38 182
T41 Taylor Frost Potter County 93 90 +39 183
T41 Bennett Cassens Faulkton 93 90 +39 183
T43 Jett Becker Aberdeen Christian 92 92 +40 184
T43 Keldon Fitzgerald Philip 94 90 +40 184
T43 Caleb Schneider Baltic 99 85 +40 184
T43 Riley Rankin Jones County 95 89 +40 184
T47 Hudson Steinocker Waubay-Summit 91 94 +41 185
T47 Grant Luikens Potter County 88 97 +41 185
T47 Kyler Meyer Britton-Hecla 102 83 +41 185
T50 Jaydon Goebel Potter County 93 93 +42 186
T50 Jesse McCann Harding County 95 91 +42 186
T52 Trey Christensen Parker 94 93 +43 187
T52 Reid Hansen Wall 94 93 +43 187
T52 Logan Stoltenburg Deuel 96 91 +43 187
55 Noah Anderson Howard 96 92 +44 188
56 Bailey Sage Freeman Public 97 92 +45 189
T57 Rave Uhlich Garretson 94 96 +46 190
T57 Jackson Becker Aberdeen Christian 94 96 +46 190
T57 Nick Kersting Arlington 96 94 +46 190
60 Jackson Selleck Deubrook 94 97 +47 191
T61 Jevin Goertz James Valley Christian 93 99 +48 192
T61 Max Waltman Leola 97 95 +48 192
T61 Jaren Beckman Bison 102 90 +48 192
T64 Beau Rothschadl Bon Homme 95 98 +49 193
T64 Trey Ramstad Arlington 100 93 +49 193
T64 Chet Peterson Ipswich 95 98 +49 193
T67 Lane Tvedt Castlewood 95 99 +50 194
T67 Ethan Cross Howard 96 98 +50 194
T69 Jackson Fiegen Parker 101 94 +51 195
T69 Jacob Messmer Wessington Springs 99 96 +51 195
T71 Gavin Martin Bon Homme 95 101 +52 196
T71 Austin Hakeman Hamlin 98 98 +52 196
T73 Jared Bauman Selby Area 100 97 +53 197
T73 Joey Johnston Waubay-Summit 100 97 +53 197
75 Matthew Jaenisch Ipswich 96 102 +54 198
76 Nick Curd Lake Preston 101 98 +55 199
T77 Dylan Kindt Garretson 100 100 +56 200
T77 John Jackson Newell 104 96 +56 200
T77 TJ Beardt White River 106 94 +56 200
80 Andrew Rohrbach Aberdeen Christian 97 104 +57 201
T81 Tyson Morris Britton-Hecla 104 99 +59 203
T81 Tyler Ogle Faulkton 106 97 +59 203
T83 Mason Schroeder Florence-Henry 104 102 +62 206
T83 Brycen Cheney Wall 105 101 +62 206
T85 Carson Hamill Philip 103 104 +63 207
T85 Hunter Peterson Philip 107 100 +63 207
T85 Hunter Wetz Newell 106 101 +63 207
T88 Logan Heinzmann Canistota 111 97 +64 208
T88 Chase Huether Gayville-Volin 106 102 +64 208
T88 Zack Anders Harding County 113 95 +64 208
T91 Devon Burggraff Flandreau 114 95 +65 209
T91 Morgan Fedderson Jones County 100 109 +65 209
T93 Brenden Wentland Corsica-Stickney 104 107 +67 211
T93 Trevor Boss Faulkton 112 99 +67 211
95 Weston Ireland Bennett County 101 111 +68 212
96 McCoy Peterson Philip 108 105 +69 213
97 Grant Malsam Edmunds Central 111 103 +70 214
T98 Renner Uecker Clark-Willow Lake 111 104 +71 215
T98 Cody Aughenbaugh DeSmet 109 106 +71 215
100 Jackson Stahl Bridgewater-Emery 106 111 +73 217
101 Connor Fiedler Selby Area 112 106 +74 218
102 Carter LaMont Highmore-Harrold 107 112 +75 219
103 Rick Kittelson Baltic 107 113 +76 220
104 Dixon Booth Timber Lake 120 101 +77 221
105 Elliot Beyers Edmunds Central 114 109 +79 223
106 Hayden Koopal Platte-Geddes 112 112 +80 224
T107 Landen Scott Lyman 123 105 +84 228
T107 Zeke Becker Aberdeen Christian 116 112 +84 228
109 Sam Konechne Garretson 123 121 +100 244
110 Cole Pedersen Hamlin 129 116 +101 245