2016-2017 Wyoming High School State Championship Player Leaderboard

Division Rankings
Played Season: Fall
Powered by
National Partners

Stay up to date on Wyoming High School Golf

Rank Player Name Team Name Grad Year To Par Division Total Score Avg. Diff
1 Easton Paxton Riverton +1 4A 143 1.98
2 Dallas Millin Wright +1 2A 73 3.61
3 Kirby Coe-kirkham Sheridan +6 4A 148 4.33
4 John Mcginley Kelly Walsh +8 4A 150 5.27
5 Hudson Roling Thermopolis +4 3A 76 6.36
T6 Jared Edeen Cheyenne Central +14 4A 156 8.1
T6 Hunter Robbins Evanston +14 4A 156 8.1
8 Chase Cochran Wheatland +6 3A 78 8.26
9 Cam Carter Kelly Walsh +15 4A 157 8.57
10 Alec Richardson Riverton +16 4A 158 9.04
11 Seth Schwab Star Valley +7 3A 79 9.21
T12 Ben Cole Cheyenne East +17 4A 159 9.51
T12 Garret Phillips Rock Springs +17 4A 159 9.51
T14 Shea Hensley Kelly Walsh +19 4A 161 10.45
T14 Jayd Dion Riverton +19 4A 161 10.45
16 Blake Danni Cheyenne East 2019 +20 4A 162 10.92
17 Kash Kaufman Torrington +9 3A 81 11.11
18 Austin Vasquez Cheyenne East +21 4A 163 11.39
19 Taj Sutherland Kelly Walsh 2020 +22 4A 164 11.86
T20 Jorden Jaymes Riverton +22 4A 164 11.87
T20 Noah Lindford Evanston +22 4A 164 11.87
22 Steven Ellbogen Kelly Walsh +23 4A 165 12.34
23 Logan Johnson Campbell County 2023 +24 4A 166 12.81
24 Colby Clay Laramie +28 4A 170 14.69
25 Max Mcginnis Pinedale +13 3A 85 14.91
26 Wyatt Voelker Upton +13 2A 85 15.0
T27 Ethan Lufkin Jackson +29 4A 171 15.16
T27 James Bisiar Natrona County +29 4A 171 15.16
29 Dillon Hale Rock Springs +30 4A 172 15.63
T30 Dawson Ritt Cody +14 3A 86 15.86
T30 Jordan Malm Torrington +14 3A 86 15.86
32 Drew Mavrakis Sheridan +32 4A 174 16.57
33 Nick Glaser Campbell County +32 4A 174 16.58
34 Christian Hnilicka Lander +15 3A 87 16.81
35 Matthew Christopherson Natrona County +33 4A 175 17.04
T36 Dylan Hood Cheyenne Central +34 4A 176 17.51
T36 Ethan Cates Cheyenne Central +34 4A 176 17.51
T38 James Doyle Jackson +34 4A 176 17.52
T38 Brendan Cobb Cheyenne Central +34 4A 176 17.52
T38 Nathan Salmens Laramie +34 4A 176 17.52
41 Colby Uran Midwest +16 2A 88 17.85
T42 Tristen Zitek Cheyenne East +35 4A 177 17.99
T42 Cole Kuhnel Natrona County +35 4A 177 17.99
44 Tayte Thomas Riverton +36 4A 178 18.45
45 Riley Wright Wheatland +17 3A 89 18.71
46 Lane Hoover Lovell +17 2A 89 18.8
47 Keaton Lovato Natrona County +37 4A 179 18.93
48 Noah Erickson Sheridan +38 4A 180 19.4
T49 Caleb Decroo Thermopolis +18 3A 90 19.66
T49 Seth Kolkman Wheatland +18 3A 90 19.66
51 Wyatt Sigel Sundance-hulett +18 2A 90 19.75
52 Eli Boley Cheyenne East +40 4A 182 20.34
T53 Tristan Hicks Star Valley +19 3A 91 20.61
T53 Tyler Shreve Buffalo +19 3A 91 20.61
55 Ty Hysell Kemmerer +19 2A 91 20.7
56 Alex Coosaia Jackson +41 4A 183 20.81
57 Timmy Carsrud Campbell County +42 4A 184 21.28
T58 Christian Eissinger Cody +20 3A 92 21.56
T58 Dylan Flack Rawlins +20 3A 92 21.56
T60 Austin Salazar Cheyenne South +43 4A 185 21.75
T60 Ben Lecholat Sheridan +43 4A 185 21.75
T62 Landon Meadows Douglas +21 3A 93 22.51
T62 Jered Hale Star Valley +21 3A 93 22.51
64 Henry Yost Laramie +46 4A 188 23.17
T65 Kaden Spaulding Star Valley +22 3A 94 23.45
T65 Konnor Macy Worland +22 3A 94 23.45
T65 Justin Johnson Star Valley +22 3A 94 23.45
T65 Jake Maksin Thermopolis +22 3A 94 23.45
T69 Caleb Connally Moorcroft +22 2A 94 23.55
T69 Cole Hart Niobrara County +22 2A 94 23.55
71 Josh Remmick Campbell County +47 4A 189 23.64
72 Andrew Bingaman Lander +23 3A 95 24.4
73 Eli Wagner Niobrara County +23 2A 95 24.5
T74 Trey Thornock Douglas +24 3A 96 25.35
T74 Nate Underberg Douglas +24 3A 96 25.35
T74 Ryan Pollock Wheatland +24 3A 96 25.35
T74 Trey Pearson Douglas +24 3A 96 25.35
T74 Jayce Eaton Torrington +24 3A 96 25.35
T79 Kyle Wolvington Lovell +24 2A 96 25.45
T79 Dylan Miller Niobrara County +24 2A 96 25.45
T81 Joe Musselman Buffalo +25 3A 97 26.3
T81 Trevor Bangs Buffalo +25 3A 97 26.3
T81 Gunther Hiltz Cody +25 3A 97 26.3
T84 Reece Hackenburg Powell +26 3A 98 27.25
T84 Tommy Labuda Pinedale +26 3A 98 27.25
T84 Derik Smith Lander +26 3A 98 27.25
T84 Jordan Bartholomew Thermopolis +26 3A 98 27.25
88 Nathaniel Mcadoo Big Horn +26 2A 98 27.35
89 Matt Hixon Wheatland +27 3A 99 28.2
90 Taylor Penning Sundance-hulett +27 2A 99 28.3
T91 Archer Young Douglas +28 3A 100 29.15
T91 Toby Spaulding Rawlins +28 3A 100 29.15
T91 Hayden O'hara Cody +28 3A 100 29.15
94 Will Devries Thermopolis +29 3A 101 30.1
95 Andrew Zancanella Wright +29 2A 101 30.2
T96 Sean Donovan Lander +30 3A 102 31.05
T96 Jacob Lytle Lander +30 3A 102 31.05
98 Jaren Fritz Tongue River +30 2A 102 31.15
T99 Chandler Rideout Rawlins +31 3A 103 32.0
T99 Augie Wagner Buffalo +31 3A 103 32.0
T101 Josh Fligge Upton +31 2A 103 32.1
T101 Ben Wergin Kemmerer +31 2A 103 32.1
103 Blake Illoway Pinedale +32 3A 104 32.95
104 Andrew White Big Horn 2023 +32 2A 104 33.05
T105 Danny Gosar Pinedale +33 3A 105 33.9
T105 Skylar Phillips Lyman +33 3A 105 33.9
T107 Taylor Wagner Torrington +34 3A 106 34.85
T107 Evan Epp Rawlins +34 3A 106 34.85
109 Rayce Kindschuh Kemmerer +34 2A 106 34.94
T110 Bennett Walker Powell +35 3A 107 35.8
T110 Treven Keeler Powell +35 3A 107 35.8
T112 Logan Stefanich Sundance-hulett +35 2A 107 35.89
T112 Tristen Geist Big Horn +35 2A 107 35.89
T114 Logan Foote Worland +36 3A 108 36.75
T114 Rob Sessions Powell +36 3A 108 36.75
T114 Crandell Sanders Powell +36 3A 108 36.75
117 Matt Sharp Tongue River +36 2A 108 36.84
118 Andrew Housekeeper Lyman +37 3A 109 37.7
119 Cooper Haycock Lyman +38 3A 110 38.65
T120 Corbin Ourada Kemmerer +38 2A 110 38.74
T120 Steve Rasmussen Wright +38 2A 110 38.74
T122 James Velasquez Worland +39 3A 111 39.6
T122 Aaron Vigil Worland +39 3A 111 39.6
124 Blake Afdahl Torrington +41 3A 113 41.5
125 Gage Leveque Sundance-hulett +41 2A 113 41.59
126 Nick Summers Tongue River +42 2A 114 42.54
127 Caiden Lawrence Lyman +43 3A 115 43.4
128 Jose Galarza Worland +44 3A 116 44.35
129 Emmett Osborne Cody +45 3A 117 45.29
T130 Samual Walker Big Horn +46 2A 118 46.34
T130 Perry Benedict Wright +46 2A 118 46.34
T132 Garett Dixon Niobrara County +47 2A 119 47.29
T132 Theron Kalasinsky Tongue River +47 2A 119 47.29
T132 Micah Shaner Niobrara County +47 2A 119 47.29
T132 Aaron Strandlien Upton +47 2A 119 47.29
136 Mason Jensen Buffalo +48 3A 120 48.14
T137 Brandon Holzer Lovell +48 2A 120 48.24
T137 Riley Jones Tongue River +48 2A 120 48.24
T139 Cj Pahl Wright +50 2A 122 50.14
T139 Eli Phillips Big Horn +50 2A 122 50.14
141 Ray Blais Sundance-hulett +51 2A 123 51.09
142 Curtis Ferrarini Kemmerer +52 2A 124 52.04
143 Preston Jackson Lyman +53 3A 125 52.89
144 Garrett Wood Moorcroft +53 2A 125 52.99
145 Luke Hillman Upton +57 2A 129 56.78
T146 Dylan Thompson Upton +59 2A 131 58.68
T146 Cody Raab Moorcroft +59 2A 131 58.68
148 Payton Timberman Moorcroft +67 2A 139 66.28
149 Alex Knight Moorcroft +69 2A 141 68.18
150 Carson Wagner Lovell +74 2A 146 72.93
151 Zach Abraham Lovell +78 2A 150 76.73