2019-2020 Illinois High School State Championship Player Leaderboard

Division Rankings
Played Season: Fall
Powered by
National Partners

Stay up to date on Illinois High School Golf

Rank Player Name Team Name Grad Year To Par Division Total Score Avg. Diff
1 Tj Baker Rockford (Boylan Catholic) -8 2A 134 -3.245
2 Alex Mcculla Quincy (Notre Dame) -7 2A 135 -2.775
3 Graham Head West Chicago (Wheaton Academy) -3 2A 139 -0.93
4 Tj Barger Bloomington (H.S.) -2 2A 140 -0.46
5 Ben Sluzas Lockport (Twp.) -4 3A 140 -0.095
6 Patrick Moorhead Lake Forest (H.S.) -3 3A 141 0.39
7 Paulius Malcius Lemont (H.S.) E 2A 142 0.465
8 Weston Walker Peoria (P. Christian) -1 1A 143 1.605
T9 John Wild Glen Ellyn (Glenbard West) E 3A 144 1.85
T9 Joshua Labounty Elmhurst (York) E 3A 144 1.85
T9 Jack Paeglow DeKalb E 3A 144 1.85
12 Mikey Wales Peoria (Notre Dame) +3 2A 145 1.855
13 Matthew Barker Downs (Tri-Valley) E 1A 144 2.075
T14 Aydin Folker Jacksonville (H.S.) +4 2A 146 2.315
T14 Brad Hammond Benton +4 2A 146 2.315
16 Matthew Buckley Elmhurst (York) +2 3A 146 2.825
17 Truman Keppy McHenry +2 3A 146 2.83
18 Drew Hall Taylor Ridge (Rockridge) +2 1A 146 3.015
19 Clint Bailes Mundelein (Carmel) +6 2A 148 3.24
T20 Davis Billows New Lenox (Providence Catholic) +6 2A 148 3.245
T20 Zach Buscher Peoria (Notre Dame) +6 2A 148 3.245
T20 Brevin Knight Normal (University) +6 2A 148 3.245
23 Kevin O'regan Northbrook (Glenbrook North) +3 3A 147 3.31
24 Ian Roach Granville (Putnam County) +3 1A 147 3.485
25 Justin Mccoy Champaign (Central) +7 2A 149 3.705
T26 Marcus Smith Winnebago +4 1A 148 3.955
T26 Alex Eickhoff Hillsboro +4 1A 148 3.955
28 Eric Klutke Crystal Lake (Central) +5 3A 149 4.285
T29 Charlie Creamean Winnetka (New Trier) +5 3A 149 4.29
T29 Mason Minkel Pekin +5 3A 149 4.29
T31 Luke Lofgren Rock Island (Alleman) 2021 +5 1A 149 4.425
T31 Alex White Hillsboro +5 1A 149 4.425
33 Sam Dykema West Chicago (Wheaton Academy) +9 2A 151 4.63
T34 Logan Lowery O'Fallon (H.S.) +6 3A 150 4.775
T34 Dori Lee Buffalo Grove +6 3A 150 4.775
36 Billy Gneiser Darien (Hinsdale South) +10 2A 152 5.09
T37 John Lishchynsky Crystal Lake (South) +10 2A 152 5.095
T37 Will Stewart Crystal Lake (South) +10 2A 152 5.095
T37 Connor Vicary Morton +10 2A 152 5.095
T37 Jackson Schaeffer Oak Park (Fenwick) +10 2A 152 5.095
T37 Reid Taylor Springfield (Sacred Heart-Griffin) +10 2A 152 5.095
42 Jack Bartuch Hinsdale (Central) +7 3A 151 5.265
43 Brian Moran Lisle (Benet Academy) +11 2A 153 5.56
44 Jake Daeschler St. Charles (East) +8 3A 152 5.75
45 Andrew Schrader Fulton (H.S.) +8 1A 152 5.84
T46 Luke Marciniak Lombard (Montini) +12 2A 154 6.02
T46 Austin Siegrist East Peoria +12 2A 154 6.02
T46 Cy Norman Benton +12 2A 154 6.02
T46 Edward Winkelmann Crystal Lake (Prairie Ridge) +12 2A 154 6.02
T50 Carl Gustin Northbrook (Glenbrook North) +9 3A 153 6.235
T50 Daniel Tanaka Winnetka (New Trier) +9 3A 153 6.235
T50 Sean Curran New Lenox (Lincoln-Way Central) +9 3A 153 6.235
T50 Griffen Roscich Glen Ellyn (Glenbard West) +9 3A 153 6.235
T54 Owen Hultman Rockford (R. Christian) +9 1A 153 6.31
T54 Dain Richie Waverly [Coop] +9 1A 153 6.31
56 Sam Newton Peoria (Notre Dame) +13 2A 155 6.48
57 Brady Kaufmann Jacksonville (H.S.) +13 2A 155 6.485
T58 Flynn Bradley Lake Forest (H.S.) +10 3A 154 6.72
T58 Aaron Chong Glenview (Glenbrook South) +10 3A 154 6.72
T58 Colin Wade Mundelein (H.S.) +10 3A 154 6.72
T61 Brian Joseph Winnetka (New Trier) +10 3A 154 6.725
T61 Jack Marshall Lake Forest (H.S.) +10 3A 154 6.725
T63 Jackson Hulsey Elgin (Westminster Christian) +10 1A 154 6.78
T63 Jarrett James Chester +10 1A 154 6.78
65 Ty Barbre Carmi (C.-White County) +10 1A 154 6.785
T66 Collin Miller Benton +14 2A 156 6.945
T66 Jake Wiktor Oak Park (Fenwick) +14 2A 156 6.945
T66 Blaine Sutton Macomb +14 2A 156 6.945
T66 Evan Sutton Highland +14 2A 156 6.945
T70 Ian Davis Carbondale (H.S.) +14 2A 156 6.95
T70 Robert Cox Chicago (St. Ignatius College Prep) +14 2A 156 6.95
T70 Quinn Clifford Chicago (Brother Rice) +14 2A 156 6.95
T73 Sam Kogen Northbrook (Glenbrook North) +11 3A 155 7.21
T73 Charlie Haggerty Lake Forest (H.S.) +11 3A 155 7.21
T73 Sam Maylee Wilmette (Loyola Academy) +11 3A 155 7.21
T73 Nikko Ganas Hoffman Estates (Conant) +11 3A 155 7.21
T73 Vincent Greci Lockport (Twp.) +11 3A 155 7.21
78 Tyler Butt Bloomington (Central Catholic) +11 1A 155 7.25
T79 Stefan Ink West Chicago (Wheaton Academy) +15 2A 157 7.41
T79 Eli Davy Morris +15 2A 157 7.41
T79 David Hutson Quincy (Notre Dame) +15 2A 157 7.41
T79 Cooper Watt Rockford (Boylan Catholic) +15 2A 157 7.41
T79 Ricky Falbo Crystal Lake (South) +15 2A 157 7.41
84 Pierce Grieve Lake Forest (H.S.) +12 3A 156 7.695
85 Jason Gordon Northbrook (Glenbrook North) +12 3A 156 7.7
T86 Avery Irwin Belleville (Althoff Catholic) +12 1A 156 7.72
T86 Oakley Gee Carmi (C.-White County) +12 1A 156 7.72
T88 Chase Laack Vandalia 2022 +12 1A 156 7.725
T88 Jack Bruening Belleville (Althoff Catholic) +12 1A 156 7.725
T88 Jeremy Ott Brimfield +12 1A 156 7.725
T91 Garrett Wood Troy (Triad) +16 2A 158 7.87
T91 Nathan Turco Aurora (Central Catholic) +16 2A 158 7.87
T93 Michael Wattelet Mundelein (Carmel) +16 2A 158 7.875
T93 Jackson Leffers Quincy (Notre Dame) +16 2A 158 7.875
T93 Josh Pehl Maple Park (Kaneland) +16 2A 158 7.875
T96 Will Troy Aurora (Waubonsie Valley) +13 3A 157 8.185
T96 Michael Rudnick Winnetka (New Trier) +13 3A 157 8.185
T96 Colin Jasper Lake Forest (H.S.) +13 3A 157 8.185
T99 Ryan Bussert Port Byron (Riverdale) +14 1A 158 8.665
T99 Carter Goebel Breese (Mater Dei) +14 1A 158 8.665
T101 Henry Quinn Arlington Heights (Hersey) +14 3A 158 8.67
T101 Sean Markham Barrington +14 3A 158 8.67
T101 Griffin Pohl LaGrange (Lyons) +14 3A 158 8.67
T101 Brody Mccarthy Lockport (Twp.) +14 3A 158 8.67
105 Justin Mckenna Mundelein (Carmel) +18 2A 160 8.8
T106 Grant Goebel Breese (Mater Dei) +15 1A 159 9.135
T106 James Moorhusen Port Byron (Riverdale) +15 1A 159 9.135
T108 Thomas Clark Hinsdale (Central) +15 3A 159 9.155
T108 Dominic Scaletta Barrington +15 3A 159 9.155
T108 Jacob Fritz Aurora (Waubonsie Valley) +15 3A 159 9.155
T111 Todd Daugherty Plainfield (North) +15 3A 159 9.16
T111 Patrick Adler Wilmette (Loyola Academy) +15 3A 159 9.16
113 Clark Davis Oak Park (Fenwick) +19 2A 161 9.265
114 Luke Madigan Winnetka (North Shore Country Day) +16 1A 160 9.605
T115 James Pryor Winnetka (New Trier) +16 3A 160 9.645
T115 Trevor Laub Edwardsville (H.S.) +16 3A 160 9.645
T115 Danny Franzene DeKalb +16 3A 160 9.645
T115 Robby O'regan Northbrook (Glenbrook North) +16 3A 160 9.645
119 Austin Gouker Rockford (Boylan Catholic) +20 2A 162 9.725
T120 Alex Sweeney Waterloo (Gibault Catholic) 2021 +17 1A 161 10.08
T120 Ryan Dulin Grant Park +17 1A 161 10.08
122 Parker Mullen Naperville (North) +17 3A 161 10.13
123 Alex Streit Mundelein (Carmel) +21 2A 163 10.185
T124 Gavin Smith Peoria (Notre Dame) +21 2A 163 10.19
T124 Ryan Hogan Mundelein (Carmel) +21 2A 163 10.19
T124 Ben Dotson Peoria (Notre Dame) +21 2A 163 10.19
T124 Stewart Druin Mattoon +21 2A 163 10.19
128 Nathan Rivera Breese (Mater Dei) +18 1A 162 10.545
T129 Cole Hopping Rushville (R.-Industry) [Coop] +18 1A 162 10.55
T129 Johnny Yavari Elgin (E. Academy) +18 1A 162 10.55
131 Tj Edmier New Lenox (Lincoln-Way Central) +18 3A 162 10.62
132 Lucas Siebers Quincy (Notre Dame) +22 2A 164 10.65
133 Quinn Shanley Lisle (Benet Academy) +22 2A 164 10.655
134 Ashton Sutton Port Byron (Riverdale) +19 1A 163 11.015
T135 Colin Malec Glen Ellyn (Glenbard West) +19 3A 163 11.105
T135 Connor Polomsky Elmhurst (York) +19 3A 163 11.105
T135 Davis Johnson Winnetka (New Trier) +19 3A 163 11.105
138 Dan O'neill Taylor Ridge (Rockridge) +20 1A 164 11.485
139 Ian Berndsen Breese (Mater Dei) +20 1A 164 11.49
140 Brad Domke Oak Park (Fenwick) +24 2A 166 11.575
141 Nolan Brauns Rockford (Boylan Catholic) +24 2A 166 11.58
142 Evan Semonis Normal (Community) +20 3A 164 11.59
T143 Tyler Young El Paso (E.P.-Gridley) +21 1A 165 11.96
T143 Kevin Clapp Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin) +21 1A 165 11.96
T145 Jake Owens Oak Park (Fenwick) +25 2A 167 12.045
T145 Jack Roberts Crystal Lake (South) +25 2A 167 12.045
147 Matt Guthrie Lombard (Glenbard East) 2022 +21 3A 165 12.075
T148 Thomas Bumann Cambridge [Coop] +22 1A 166 12.43
T148 George Orlet Belleville (Althoff Catholic) +22 1A 166 12.43
T150 Andrew Mccarthy Rockford (Boylan Catholic) +26 2A 168 12.505
T150 Brett Merkel Benton +26 2A 168 12.505
T152 Juney Bai New Lenox (Lincoln-Way Central) +22 3A 166 12.565
T152 Jared Grossmann Highland Park +22 3A 166 12.565
T152 Cal Mckittrick Geneva +22 3A 166 12.565
T155 Gabe Huddleston Danville (Schlarman) +23 1A 167 12.9
T155 Peter Hauser Anna (A.-Jonesboro) +23 1A 167 12.9
157 Nick Scudder Oak Park (Fenwick) +27 2A 169 12.97
158 Michael Spitzer Hinsdale (Central) +23 3A 167 13.05
T159 Drew Mcmillin Hinsdale (Central) +23 3A 167 13.055
T159 Ian Bouchard Barrington +23 3A 167 13.055
T159 Adam Klimala Glen Ellyn (Glenbard West) +23 3A 167 13.055
T162 Brennan Welch Sherrard +24 1A 168 13.375
T162 Jayden Rios Effingham (St. Anthony) +24 1A 168 13.375
T162 A.j. Bond Rock Island (Alleman) +24 1A 168 13.375
165 Ethan Wiggs Crystal Lake (South) +28 2A 170 13.43
T166 Jack Inabnit Hinsdale (Central) +24 3A 168 13.54
T166 Ryan Higgins Palatine (Fremd) +24 3A 168 13.54
T166 Mitchell Mazzei Orland Park (Sandburg) +24 3A 168 13.54
T166 Jacob Stoetzel New Lenox (Lincoln-Way Central) +24 3A 168 13.54
T170 Kacee Fulkerson Carmi (C.-White County) +25 1A 169 13.84
T170 Dusty Karmin Winnetka (North Shore Country Day) +25 1A 169 13.84
T172 Patrick Wiebenga Fulton (H.S.) +25 1A 169 13.845
T172 Eli Sherman Winnetka (North Shore Country Day) +25 1A 169 13.845
174 Sam Bartolone Elmhurst (York) +25 3A 169 14.025
175 Joe Bonelli Elmhurst (York) +25 3A 169 14.03
176 Max Bruening Belleville (Althoff Catholic) +26 1A 170 14.31
177 Caleb Lavender El Paso (E.P.-Gridley) +26 1A 170 14.315
178 Jared Shaw Benton +30 2A 172 14.355
T179 Brayden Roy Northbrook (Glenbrook North) +26 3A 170 14.515
T179 Justin Taphorn Pekin +26 3A 170 14.515
181 Ben Eldersveld West Chicago (Wheaton Academy) +31 2A 173 14.82
T182 Caden Pierce Glen Ellyn (Glenbard West) +27 3A 171 15.0
T182 Shubham Nain Hinsdale (Central) +27 3A 171 15.0
184 Zac Messer Eureka +28 1A 172 15.255
185 Nick Tingley New Lenox (Lincoln-Way Central) +28 3A 172 15.49
186 Harrison Brooks El Paso (E.P.-Gridley) 2022 +29 1A 173 15.725
187 James Keck DeKalb +29 3A 173 15.975
188 Jack Hunt Winnetka (North Shore Country Day) +30 1A 174 16.195
189 Blake Kloeckner Breese (Mater Dei) +30 1A 174 16.2
190 Harrison Monteith Glen Ellyn (Glenbard West) +30 3A 174 16.465
191 Aj Bond El Paso (E.P.-Gridley) 2022 +31 1A 175 16.665
192 Chriatian Reynolds Rockford (Boylan Catholic) +35 2A 177 16.67
193 Zach Sutter Elmhurst (York) +31 3A 175 16.95
T194 Sam Frericks Quincy (Notre Dame) +36 2A 178 17.14
T194 Drew Coleman Rock Island (Alleman) +32 1A 176 17.14
196 Matthew Lee Barrington +32 3A 176 17.44
T197 Ian Wiebenga Fulton (H.S.) +33 1A 177 17.61
T197 Connor Wilson Belleville (Althoff Catholic) +33 1A 177 17.61
T199 Tanner Coakley Crystal Lake (South) +38 2A 180 18.065
T199 Ross Thompson Quincy (Notre Dame) +38 2A 180 18.065
201 Sam Hook Lockport (Twp.) +34 3A 178 18.415
202 Owen Eldersveld West Chicago (Wheaton Academy) +39 2A 181 18.525
T203 Ben Nelson Port Byron (Riverdale) +35 1A 179 18.55
T203 Henry Echt Winnetka (North Shore Country Day) +35 1A 179 18.55
T203 Jared Griffin Port Byron (Riverdale) +35 1A 179 18.55
T206 William Schimbke DeKalb +36 3A 180 19.385
T206 Brock Dickson Barrington +36 3A 180 19.385
T206 Dylan Dunne Barrington +36 3A 180 19.385
T209 Billy Taylor Rock Island (Alleman) +37 1A 181 19.495
T209 Luke Ihlenfeldt El Paso (E.P.-Gridley) +37 1A 181 19.495
211 Carlo Amorado Belleville (Althoff Catholic) +38 1A 182 19.96
T212 Alex Hartman Fulton (H.S.) +38 1A 182 19.965
T212 Sam Willems Port Byron (Riverdale) +38 1A 182 19.965
214 Tanner Gerdes Breese (Mater Dei) +39 1A 183 20.435
215 Josh Vanderploeg Fulton (H.S.) +40 1A 184 20.905
216 Brett Paeglow DeKalb +40 3A 184 21.335
T217 Ben Byrkit Peoria (Notre Dame) +47 2A 189 22.23
T217 Graham Shelton West Chicago (Wheaton Academy) +47 2A 189 22.23
T219 Derek Olson DeKalb +42 3A 186 22.31
T219 Caleb Andrea Lockport (Twp.) +42 3A 186 22.31
221 Peyton Sieveking Benton +49 2A 191 23.155
222 Kaden Carter Carmi (C.-White County) +45 1A 189 23.26
223 Connor Hogan New Lenox (Lincoln-Way Central) +46 3A 190 24.255
T224 Michael Canmann Winnetka (North Shore Country Day) +49 1A 193 25.145
T224 Jordan Unzicker El Paso (E.P.-Gridley) +49 1A 193 25.145
226 Alex O'daniel Carmi (C.-White County) +56 1A 200 28.44
227 Jack Janssen Rock Island (Alleman) +59 1A 203 29.85
228 Noah Brinkman Rock Island (Alleman) +70 1A 214 35.03
229 Jace Burzynski Carmi (C.-White County) +86 1A 230 42.565
230 Landon Meyers Fulton (H.S.) +88 1A 232 43.505